9 wskazówek dla zachowania lepszego zdrowia

1 Kiedy to tylko możliwe, spożywaj świeże pokarmy o jak największej różnorodności kolorów i smaków. Postaraj się wybrać codziennie przynajmniej 10 różnych pokarmów: np. owies, nasiona i orzechy z mlekiem i bananami na śniadanie, tuńczyk lub ser lub kurczak z sałatą, pomidorami i zieloną fasolką z odrobiną sosu vinegret na lunch, a na obiad ryba, ziemniaki, marchew, brokuły i groszek na obiad. Jest to już 12 różnych składników, w których znajduje się różnorodność składników odżywczych.
2 Dokładnie żuj swoje jedzenie. To pierwszy warunek dobrego trawienia. Jeśli czegoś nie pogryziesz dokładnie, będziesz to dłużej trawił. Wiele negatywnych objawów można ograniczyć przez dokładniejsze przeżucie jedzenia przed połknięciem.
3
Pij przynajmniej 1 – 1.5 litra wody dziennie. Możesz ją spożywać w formie rozwodnionego soku owocowego lub warzywnego, jeśli wolisz. Herbaty owocowe i ziołowe również są dobrą alternatywą, możesz też spróbować napoju z gorącej wody z plasterkiem cytryny lub miętą. Unikaj kawy i herbaty, które działają moczopędnie. Zwiększają poziom wody wydalanej z organizmu wraz z cennymi minerałami.
4
Poświęć czas na prowadzenie pięciodniowego dziennika, w którym będziesz zapisywać wszystko, co danego dnia zjadłeś. Policz, ile rodzajów pożywienia jesz i czy wśród nich znajdują się takie, które zjadasz stale. Często właśnie te przysparzają kłopotów. Jeśli w twojej diecie regularnie pojawia się ten sam pokarm, spróbuj tego unikać zastępując go alternatywą. Poszukaj w tekście dalej informacji na ten temat.
5 Unikaj przypalonych, mocno przyrumienionych lub smażonych pokarmów, nasyconych tłuszczów roślinnych oraz nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych. Przypalone pożywienie zawiera wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki organizmu. Żeby te uszkodzenia zminimalizować, potrzeba wielu antyoksydantów, które można znaleźć w czerwonym winie, warzywach i owocach.
6 Ogranicz ilość cukru, żywności przetworzonej, zawierającej dodatki chemiczne, zredukuj ilość alkoholu, kawy, herbaty. Od czasu do czasu może się okazać, że dostępny chwilowo jest tylko posiłek gotowy, z mrożonek lub konserw, ale powinno się tego unikać w codziennej diecie.
7 Codziennie spożywaj orzechy i nasiona, by zapewnić sobie odpowiednią ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych. Trzy razy w tygodniu spożywaj ryby, których mięso jest bogate w tłuszcz, a sałatki polewaj olejami tłoczonymi na zimno. W większości sklepów ze zdrową żywnością i supermarketów można dostać olej z pestek dyni lub orzechów włoskich oraz lniany.
8 Sprawdź, czy spożywasz wystarczającą ilość błonnika i wody, żeby jelita mogły dobrze pracować. Zdrowo jest zapewnić sobie wypróżnienie raz dziennie.
9 Ćwicz regularnie. Jeśli nie masz w zwyczaju ćwiczyć, przejdź badanie kontrolne u lekarza. Sprawdź, do jakich ćwiczeń masz dostęp w otoczeniu. 50% korzyści zdrowotnych pochodzi ze zmian w diecie, a drugie 50% z aktywności fizycznej, i nie powinieneś tego lekceważyć. Ćwiczenia utrzymują giętkość stawów, poprawiają wydolność układu krążenia i przyspieszają tempo spalania tłuszczów.

Informacje prawne | Copyright © 2024 by 4Active | Created by InterMake.pl