Utrzymywanie zbilansowanej diety, a eliminacja niektórych pokarmów
Jeśli wyniki testu Food Detective wykazały podwyższony poziom przeciwciał w związku z niektórymi pokarmami, powinieneś unikać tego pożywienia przez co najmniej trzy miesiące i oczekiwać na poprawę samopoczucia. Unikać należy również pożywienia zawierających niekorzystny pokarm w swoim składzie.
Usunięcie szkodliwych pokarmów pozwoli ci jeszcze raz przemyśleć Twój styl życia i wybór rodzaju pożywienia. Być może będziesz chciał z dietetykiem ustalić rodzaj diety lub dowiedzieć się, jakich grup pokarmów w Twojej diecie brakuje lub występują w zbyt ograniczonej ilości. Wskazane byłoby spożywać jak największą różnorodność pożywienia. Eliminowane pokarmy zastępuj takimi, które zapewnią Ci odpowiednią porcję witamin i mikroelementów.
Pokarmy, na które najczęściej występują negatywne reakcje to:
- Mleko krowie
- Pszenica
- Jajka
- Drożdże
- Soja
Dieta monotonna, niezróżnicowana może przyczyniać się do powstawania nietolerancji pokarmowej na zbyt często spożywane produkty. O tym jak prowadzić dietę świadomie zróżnicowaną można dowiedzieć się z prelekcji dostępnej na stronie youtube.com (kliknij - link do prelekcji).
Zbilansowana dieta jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu i powrotu do zdrowia. Niekiedy wynik testu Food Detective wskazuje na liczne nietolerancje pokarmowe, a rozmaitość wykluczonych pokarmów praktycznie uniemożliwia ułożenie zbilansowanej diety. Szczególnie w takim przypadku wymagana jest konsultacja ze specjalistą i diagnostyka w kierunku poniższych schorzeń:
- Celiakia
- Kandydoza
- Zakażenie pasożytnicze
- Dysbioza jelit
- Inne schorzenia przewodu pokarmowego, objawiające się zwiększoną przepuszczalnością jelit