Test Food Detective

Jedyny na świecie wiarygodny test do samodzielnego wykonania umożliwiający diagnostykę alergii opóźnionej, zwanej również nietolerancją pokarmową typu III.


Zestaw Food Detective produkowany jest w Wielkiej Brytanii przez renomowanego producenta odczynników i testów medycznych Cambridge Nutritional Sciences Ltd.


Test wykorzystuje wysokoczułą i swoistą metodę ELISA, powszechnie stosowaną w medycynie i nauce już od lat 70. Pozwala ona na oznaczenie nadmiernej ilości charakterystycznych przeciwciał wytwarzanych wobec konkretnych białek pokarmowych we krwi pacjenta. Standardem jest oznaczanie przeciwciał IgE dla alergii natychmiastowej lub IgG dla alergii opóźnionej. Metoda zapewnia powtarzalność wyników, zgodnie z dobrą praktyką diagnostyczną.


Być może źle tolerujesz swoje pokarmy... zbadaj się już dziś!

Food Detective™ jest testem do samodzielnego wykonania, który możesz wygodnie przeprowadzić we własnym domu. Nie musisz iść do lekarza ani czekać tygodniami na wyniki badań z laboratorium. Trudno sobie wyobrazić, by użycie tego testu mogło być jeszcze prostsze. Otrzymujesz szczegółowy przewodnik, instrukcję oraz możesz skorzystać z filmu instruktażowego, który pomoże Ci przeprowadzić procedurę.

Tacka do przeprowadzania badania ma pola pokryte wyciągami z białek występujących w pokarmach. Po pobraniu niewielkiej próbki krwi z opuszka palca i rozpuszczeniu jej w roztworze trzeba ją wylać na tackę. W kolejnych etapach badania, używając odpowiednich odczynników, identyfikujemy obecność przeciwciał pokarmowych w miejscach, gdzie na tacce pojawiły się niebieskie plamy. Porównanie z załączonym planem umieszczenia próbek żywności pozwoli dowiedzieć się, które pokarmy źle tolerujesz.

Wyniki w badaniu Food Detective pojawiają się po zaledwie 40 minutach.

Food Detective, pierwszy na świecie test do samodzielnego wykonania badania nietolerancji pokarmowej, jest prosty, bezpieczny i dokładny.


Test Food Detective™ można przeprowadzić samemu lub skorzystać z pomocy specjalisty, który również pomoże dobrać stosowną dietę.
Lista punktów sprzedaży i konsultacji znajduje się na interaktywnej mapce.


Test Food Detective można również bezpośrednio nabyć poprzez sklep internetowy.

 

 

Testowane pokarmy

Zboża:

kukurydza, pszenica durum, gluten, ryż, pszenica, żyto, owies.

Orzechy i strączkowe:

migdały, orzechy brazylijskie, orzechy cashew, ziarno kakaowca, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, groch, soczewica, fasola, soja.

Mięsa:

wołowina, kurczak, jagnięcina, wieprzowina.

Ryby i owoce morza:

mięso ryb słodkowodnych (łosoś, pstrąg), skorupiaki (krewetka, krab, homar, małż jadalny), tuńczyk, białe mięso ryb (łupacz, dorsz, flądra)

Warzywa:

brokuły, kapusta, marchewka, seler, ogórek, ziemniak, por, papryka (czerwona, zielona, żółta).

Owoce:

jabłko, czarna porzeczka, grejpfrut, melon (cantalupa i arbuz), oliwki, pomarańcze i cytryny, truskawki, pomidory.

Inne:

jajko (całe), mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbata, drożdże.



Chcesz zbadać więcej pokarmów? Wykonaj badanie laboratoryjne Food Test lub Food Print.


Tabela badanych pokarmów we wszystkich testach nietolerancji pokarmowej.

 

Wykonanie testu

Test został zaprojektowany do użycia przez osoby prywatne, lekarzy i dietetyków. Test jest prosty, bezpieczny i dokładny. Wykonanie testu zajmuje jedynie 40 minut i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wszystko czego potrzebujesz jest zawarte dla ciebie w opakowaniu. Jeśli po wykonaniu testu FoodDetective™ potrzebujesz pomocy w odczytaniu wyników lub kiedy masz pozytywny wynik na jeden lub więcej pokarmów, możesz skontaktować się z nami po więcej informacji i poradę. Jesteśmy dostępni pon.- pt. godz. 8.00-16.00 pod numerem telefonu 12 399 43 34.

  • Zanim przystąpisz do wykonania testu, zapoznaj się z ograniczeniami badania (informacja u dołu strony).
  • Dobre nawodnienie organizmu ułatwia pobranie krwi włośniczkowej. Wypij więc trochę wody na godzinę przed pobraniem krwi.
  • Ważnym etapem wykonania badania jest pobranie krwi. Krew do kapilary należy pobierać szybko i sprawnie, aby nie zdążyła zakrzepnąć zanim dodamy ją do odczynnika. Musi ona całkowicie wypełnić kapilarę do wskazanego poziomu. Producent, dla zapewnienia komfortu, dodał dodatkową kapilarę do opakowania. Możesz ją wykorzystać jeżeli za pierwszym razem nie uda Ci się jej wypełnić. Jeżeli mimo to nie uda Ci się pobrać krwi, możesz udać się do punktu pobrań i pobrać 50 μl krwi żylnej do odczynnika A. Badanie możesz kontynuować w domu (tego samego dnia).
  • Nie kontynuuj procedury badania, jeżeli nie udało Ci się pobrać odpowiedniej ilości krwi. Skontaktuj się z pomocą.
  • Dopóki nie pobierzesz odpowiedniej ilości krwi, nie otwieraj tacki reakcyjnej!
  • Zwróć uwagę na dokładne płukanie tacki reakcyjnej. Nie dotykaj jej powierzchni!
  • Podczas wylewania odczynników unikaj pęcherzyków powietrza w dołkach na tacce reakcyjnej. Wstrząśnij tacką (uważaj aby nie rozlać odczynnika).
  • Wykonaj test zgodnie z instrukcją.
  • Staranność wykonania procedury bezpośrednio wpływa na jakość i możliwość interpretacji wyników.

 

Odczytanie wyniku

Food Detective PL

Po przeprowadzeniu procedury testu należy bezzwłocznie odczytać wynik pojawiający się jako zabarwienie pól na tacce reakcyjnej.
Ciemny niebieski kolor wskazuje silną pozytywną reakcję. Eliminacja z diety pokarmów na okres 6 do 12 miesięcy.
Jasnoniebieski kolor wskazuje łagodną pozytywną reakcję. Eliminacja z diety lub ograniczenie spożycia pokarmów na okres 3 do 12 miesięcy.
Biały kolor wskazuje na brak reakcji. Pokarmy mogą pozostać w diecie, jeżeli nie wywołują alergii IgE-zależnej.
Prawidłowe przestrzeganie procedury testu zapobiega pojawieniu się poniższym wynikom. Niestety najczęściej z powodu niedokładnego płukania tacki reakcyjnej mogą pojawić się poniższe wyniki, które należy interpretować według opisu.
Pierścień koloru na obrzeżach pola studzienki.
Taki wynik nie jest wiążący i często jest spowodowany niedokładnym płukaniem tacki reakcyjnej. Po powtórzeniu testu, taki wynik okazuje się wynikiem negatywnym.
Pokarmy mogą pozostać w diecie, jeżeli nie wywołują alergii IgE-zależnej.
Ciemna niebieska kropka na środku pola studzienki.
Taki wynik nie jest wiążący i często jest spowodowany niedokładnym płukaniem tacki reakcyjnej. Po powtórzeniu testu, taki wynik okazuje się wynikiem negatywnym.
Pokarmy mogą pozostać w diecie, jeżeli nie wywołują alergii IgE-zależnej.

Niebieski pierścień na zewnątrz pola, środek pola jasnoniebieski.
Eliminacja z diety lub ograniczenie spożycia pokarmów na okres 3 do 12 miesięcy.
Szeroki jasnoniebieski  pierścień z białym środkiem
 Eliminacja z diety lub ograniczenie spożycia pokarmów na okres 3 do 12 miesięcy.

Formularz wyniku testu

Wynik testu należy zanotować od razu po jego wykonaniu. Można do tego użyć załączonej do zestawu ulotki lub profesjonalnego interaktywnego formularza wyniku opracowanego przez firmę 4Active. Formularz przygotowano w formie pliku PDF pozwalającego na wypełnianie pól na komputerze. Do jego użycia konieczne jest posiadanie programu Adobe Acrobat Reader lub Foxit Reader. Formularz można również wydrukować i wypełnić ręcznie.
4Active dopuszcza darmowe używanie formularza również w celach komercyjnych pod warunkiem pozostawienia go w niezmienionej formie.

Ograniczenia

Stosowanie długotrwałej i całkowitej diety eliminacyjnej na badany produkt.

Problemy z krzepnięciem krwi są przeciwwskazaniem (z powodów bezpieczeństwa).

W przypadku przyjmowania leków zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Na wynik badania mają wpływ leki upośledzające układ odpornościowy i produkcję przeciwciał IgG. Leki immunosupresyjne, antybiotyki z działaniem immunosupresyjnych (np. cyklosporyna) i długotrwała terapia sterydowa może powodować wyniki fałszywie ujemne.

Leki antyhistaminowe nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania.

Celiakia i inne typy nadwrażliwości pokarmowej IgE-niezależnej oraz choroby jelit (m.in. nieswoiste zapalenia jelit) nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania.

Informacje prawne | Copyright © 2024 by 4Active | Created by InterMake.pl